Utskrift från gbg.yimby.se
....

Stadsvandring i Bergsjön

Nu är det äntligen dags för en ny stadsvandring med Yimby! Nu på lördag den 20 mars beger vi oss till Bergsjön för att bekanta oss med detta område och dess förutsättningar för att i framtiden kunna bebyggas och omvandlas till en tätare blandstad.



Gärdsås torg


I nuvarande stund finns det bara ett planerat byggprojekt i SDN Bergsjön enligt Göteborgs Stads hemsida. Ett kulturhus planeras också på Rymdtorget. Vi besöker alltså inte området med anledning av några större aktuella och ambitiösa program eller detaljplaner, vilket ibland är fallet med Yimbys vandringar. Istället kommer vår vandring att bygga på att mer förutsättningslöst diskutera områdets framtid.

Bergsjön är speciellt intressant, men också en speciell utmaning, i och med att det är beläget högt ovanför staden, bland kullar och skog. De funktioner som området idag innefattar är framförallt sovstäder samt lokaler i vilka ett rikt föreningsliv äger rum. Däremot är bristen på lokaler för kommersiell verksamhet samt bristen på förutsättningar för ett levande gatuliv slående.

På vandringen, som går i "rymdens tecken", rör vi oss mellan Bergsjöns fyra "centrum" eller knytpunkter - Komettorget, Rymdtorget, Teleskopgatan och Galileis gata; fyra områden som kan sägas vara relativt isolerade från varandra av kullar, skog och bebyggelse. Om vi hinner med besöker vi också Stratosfärgatan och vattentornet.

Vi möts på Komettorgets spårvagnshållplats kl 14. Vandringen väntas ta ca 2 timmar. Om ni kommer för sent kan ni ringa Stefan Molnar 0705-680445

Plats:
Komettorget
Stad:
Göteborg