Utskrift från gbg.yimby.se
....

Årsredovisning 2010

 
Nu närmar sig 2011 och det är dags att summera året som gått.

Yimby Göteborg har fortsatt växa. Under 2010 har vi gått från 900 till över 1600 medlemmar. Vi har också synts och hörts en hel del i media. Här är några exempel:

GT: Lyft blicken i Stena-frågan


GP: Göteborg behöver en konkret stadsplan


GFT: Kommunen måste sluta tvinga fram bilparkering


GP: Bygg högt och tätt i Göteborg

GFT: En rolig och tillgänglig stad


GP: En blandstad skapar möten

GP: Låt Kinesiska Muren få vara kvar

P4: Om blandstad

GP: Vision för Heden

Arkitekten: Typologiskt trauma

Vi har också fått ännu fler besökare till hemsidan, under 2010 har mer än 50.000 unika ip-adresser besökt oss över 175.000 gånger (sammanlagt över 500.000 sidvisningar).

Vi har publicerat runt 150 inlägg, de mest lästa har varit:

1. Yttrande över Norra Masthugget

2. Norra Masthugget

3. Viking Green City

4. Allt färre barn cyklar eller går till skolan

5. Krönika: Vägvalets retorik kan vilseleda väljarna

6. Höghus eller bredhus?

7. Krönika: Var ska framtidens göteborgare bo?

8. Kvibergs Ängar

9. Bjurslättsplan - verklighetens "blandstad"

10. Kvillebäcken - gott och blandat?

Under året har vi lämnat in fyra yttranden:



Norra Masthugget



Fässbergsdalen



Marieholmsförbindelsen



Kvibergs Ängar

Vi har också genomfört sex stadsvandringar:



Bergsjön
 


Älvstränder



Fässbergsdalen



Härlanda/Kålltorp




Norra Masthugget



Kvillebäcken

Det har hänt mycket under året. Bland mycket annat så lyckades vi till slut rädda Gårda och (som det verkar) Kinesiska Muren undan grävskoporna, vi genomförde en omfattande valenkät och deltog i arbetet med Centrala Älvstaden. Mest i fokus under året har dock stadsutvecklingen på Norra Masthugget varit. Lika glädjande som Stadsbyggnadskontorets förslag var, lika skrämmande var motförslaget från Riksbyggen. Det kan alltså bli precis hur bra eller hur dåligt som helst. Vi har en spännande tid framför oss.

Se till att påverka 2011!
Gå med i Yimby Göteborg
Skriv en kommentar:
<b>, <i>, <u> och <s> kan användas.
För att skapa en länk, skriv bara länkadressen (http://server/dokument).
Observera att javascript måste vara aktiverat i din webbläsare.

Namn:

Epost:

 (syns ej publikt)

Hemsida:

Blogg:

Innan du postar
Alla skall känna sig välkommna att diskutera på yimby.se.
Tänk därför på att vara konstruktiv i din kommentar - undvik personangrepp och onödigt hårt språk.
Inlägg som inte håller sig till dessa regler kan komma att tas bort.
Kommentarer:
 0
Olof Antonson (29 December 2010 01:14): Online
Den som lever får se :)
 0
Håkan Cullberg (29 December 2010 11:53):
Yimby håller på att bli en verklig kraft när det gäller stadsbyggandet i Göteborg. Ett fantastiskt ideellt arbete har utförts av många aktiva, o vi är många som följer och läser vad Ni skriver och de idéförslag som Ni för fram. Skall bli verkligt spännande att följa Yimby 2011 - Gott Nytt År!
 0
Jonas Engberg (29 December 2010 13:30):
Tack för ett bra år, 2011 kommer sannolik bli en mer spännande när något av de stadsomvanlande projekten förhoppningsvis startar.

Min uppfattning är att gbg stads byggande börjar att vakna till liv och går mer åt att bygga tät blandstad en på länge, och yimbys röst är helt klart en del av denna utveckling.
 0
Mats O. (29 December 2010 17:33):
Ändå fortsätter politikerna med att planera för nya bostadsområden utanför staden, "i park" eller på jordbruksområden. Enda skillnaden är att s+v vill bygga subventionerade hyreshus ägda av allmännyttan och dom borgerliga vill bygga fler radhus- och villaområden.

Jag bor nära Änggårdsbergen, ett fantastiskt stort område som man gott kunde bygga lite i. Själv gillar jag att promenera i skogen och man får vara glad om man möter nån på stigarna. Det märks att friluftsliv inte står så högt i kurs hos den jäktade nutidsmänniskan.

Öster om Högsbo eller området mellan Sahlgrenska och villorna i Toltorpsdalen lämpar sig utmärkt för tät blandbebyggelse.

Tyvärr tror jag inte så kommer bli fallet. Föreslår någon detta kommer 100 skogsmullar som vill rädda världen genast hoppa fram....
 0
Daniel H (29 December 2010 17:56):
Många jag talat med känner inte till YIMBY överhuvudtaget men är ändå intresserade av stadsplanering. Satsa mer på att nå ut till allmänheten under -11, tror säkert vi kan dubbla medlammämsantalet under året. Fler personer hörs mer och politiker tvingas lyssna.
 0
Johannes Hulter (29 December 2010 18:01):
@ daniel h: Alla som vill är naturligtvis välkomna att sprida ordet. Det blir lättare om man hjälps åt... :)

http:​/​/​gbg.​yimby.​se/​20​10​/​0​1/​paverka-​20​10​_​798.​html
 0
Stefan Molnar (29 December 2010 23:11):
Väldigt imponerande! Yimby skapar hopp för framtida stadsutvecklingen i gbg
 0
Daniel (30 December 2010 09:58):
Yimby är väl större än dom flesta politiska partierna i Göteborg?
 0
Matthias H. (30 December 2010 14:20):
Johannes, Hannes o Jesper, fantastiskt bra jobbat av er. Och ni andra som skriver spännande artiklar o krönikor ska också ha tack. Jan, det är alltid mycket intressant att läsa dina.
Följ oss
Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

Om du stöder våra idéer, kom med bland Yimby Göteborg:s 6740 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

OM YIMBY GÖTEBORG

Yimby Göteborg är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.
 
Vi vill att Göteborg ska växa och utvecklas som stad.

Idag byggs det för lite, för dyrt, för glest och för tråkigt. Det måste vi ändra på.

Yimby Göteborg vill ta fasta på de fungerande, levande och roliga stadsmiljöer som redan finns i Göteborg (t.ex. Långgatorna) och bygga mer, mycket mer, på det viset.

Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

Trots det fortsätter man bygga dyra, likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett systemfel som måste rättas till.

Yimby Göteborg vill vara en positiv och konstruktiv röst i debatten, inte bara analysera problemen utan också diskutera möjligheterna. Det är vad Yimby handlar om!


Yimby Göteborg på Twitter

Högbana i Göteborg?
2 Juni 2024 20:05 av Hans Jörgensen
Nytt hotell på Vasagatan 22
19 Januari 2024 14:08 av Sebastian Dahl
Welthauptstadt Germania vs. Berlin
6 Juli 2023 11:50 av Carl S
Uthyrningsdel
21 April 2023 15:51 av Gregor Fulemark
Göteborgsregionens folkmängd
10 November 2022 13:47 av Matthias H.