Utskrift från gbg.yimby.se
....

Vinnare av Yimbypriset 2015 är...

 
Yimby Göteborgs stora pris till Albert Lilienbergs minne går i år till...
 

Ola Serneke
För initiativet med Karlavagnstornet och blandstad på Lindholmen.


"För det uppfriskande och utmanande initiativet att planera tät och hög blandstad på Lindholmen, vilket ger framtidshopp för Göteborg och Hisingen. Som grädde på moset Nordens högsta skyskrapa, Karlavagnstornet, en viktig och spännande markering av att det är här det händer. Handlingskraftige entreprenören Ola Serneke visar vägen framåt, en energikick som Göteborg så väl behöver."


Våra medlemmar har sagt sitt. Det har varit en oerhörd jämn omröstning i år. Värt att nämna är att för tredje året i rad (alla yimbypris hittills alltså) går priset till ett initiativ i Lundby på Hisingen. Ett tecken på att det är just här som det händer mest just nu. Även årets näst mest populära nominerade är från Hisingen, planen med kvartersstad vid Rambergsvallen.


Några motiveringar vi fått från våra medlemmar: 

Serneke visar hur ett litet byggbolag kan utmana drakarna på marknaden. i projekt Karlavagnstornet kombineras dessutom nytänkande och hållbar stadsbyggnad med ambitionen att bygga riktig stad. YIMBY!


Jag nominerar Ola Serneke till Yimbypriset 2015 för hans uthållighet i att genomföra sitt projekt, sin förmåga att med hjälp av expertis måla upp en en konkret plan för att utveckla Lindholmen med tät blandstad samt förmågan att få med kommunens tjänstemän i processen


Ola Serneke skall tveklöst ha priset för sitt ihärdiga arbete med att förbättra staden!
Hedersomnämnande:  

Stadsbyggnadskontoret (handläggare Tore Hjelte och Magnus Uhrberg).
För planen med kvartersstad vid Rambergsvallen.


Kvartersstad vid Rambergsvallen.

För att fokus riktas mot en annars bortglömd men central del av staden i syfte att berika dess stadskvalitéer snarare än att cementera förortstänket som så ofta fallet blir när centrala Hisingen ska bebyggas. Detaljplanen visar på ett ökat medvetande om stadsdelens potential samt en ambition att på sikt knyta ihop Hisingen med resten av staden på ett sätt värdigt en Älvstad som Göteborg.
Tidigare års Yimbypristagare:

2014:
Gustav Appel, Joakim Häggström, Emma Hedenryd och Roland Sundell för Kville saluhall.
2013:
Håkan Cullberg och Tomas Lundberg för initiativet Viking Green City - stadsplan för Frihamnen.


YIMBYPRISET.
Yimby Göteborgs stora pris till Albert Lilienbergs minne (Yimbypriset) är ett årligt stadsbyggnadspris som går till personer och organisationer som bidragit till en bättre stadsutveckling i Göteborg. Vinnaren utses av Yimby Göteborgs medlemmar genom omröstning. Tävlingen och rösträkningen administreras av Yimby Göteborgs samordnare.

LILIENBERG.
Stadsplanefantasten Albert Lilienberg, som vi på detta sätt väljer att hylla eftersom vi älskar stadsplaner, var stadsplanechef i Göteborg 1907-1927 och stod bakom stadsplaner för bland annat Gamlestaden, Kungsladugård och Bagaregården. 
Gå med i Yimby Göteborg
Skriv en kommentar:
<b>, <i>, <u> och <s> kan användas.
För att skapa en länk, skriv bara länkadressen (http://server/dokument).
Observera att javascript måste vara aktiverat i din webbläsare.

Namn:

Epost:

 (syns ej publikt)

Hemsida:

Blogg:

Innan du postar
Alla skall känna sig välkommna att diskutera på yimby.se.
Tänk därför på att vara konstruktiv i din kommentar - undvik personangrepp och onödigt hårt språk.
Inlägg som inte håller sig till dessa regler kan komma att tas bort.
Kommentarer:
 0
Krister Malmqvist (11 April 2015 09:50):
Även om själva utförandet av Karlavagnsskrapan kan diskuteras förtjänar Serneke utmärkelsen p.g. av nytänkandet för Norra Älvstranden. Genom att dela av Lindholmsallén med ett riktigt centrum i mitten får stadsdelen ett lyft!
Följ oss
Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

Om du stöder våra idéer, kom med bland Yimby Göteborg:s 6738 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

OM YIMBY GÖTEBORG

Yimby Göteborg är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.
 
Vi vill att Göteborg ska växa och utvecklas som stad.

Idag byggs det för lite, för dyrt, för glest och för tråkigt. Det måste vi ändra på.

Yimby Göteborg vill ta fasta på de fungerande, levande och roliga stadsmiljöer som redan finns i Göteborg (t.ex. Långgatorna) och bygga mer, mycket mer, på det viset.

Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

Trots det fortsätter man bygga dyra, likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett systemfel som måste rättas till.

Yimby Göteborg vill vara en positiv och konstruktiv röst i debatten, inte bara analysera problemen utan också diskutera möjligheterna. Det är vad Yimby handlar om!


Yimby Göteborg på Twitter

Innovative design, fine grinding
9 April 11:13 av Tom Eem
Uthyrningsdel
19 Mars 12:57 av Tom Keller
Nytt hotell på Vasagatan 22
19 Januari 14:08 av Sebastian Dahl
Welthauptstadt Germania vs. Berlin
6 Juli 2023 11:50 av Carl S.
Göteborgsregionens folkmängd
10 November 2022 13:47 av Matthias H.