Utskrift från gbg.yimby.se
....

 > Städer

Visualisering av förtätning av Hässleholm

Erik Johansson
1 Inlägg
Ort: Stockholm, Gick med: Augusti 2011
Jag hittade en post om Hässleholm år 2030 från en Anton Westholm som visar skillnaden mellan villa förort och förtätning,

Bilden visas nedskalad. Klicka på bilden för att se den i fullstorlek.



Bilden visas nedskalad. Klicka på bilden för att se den i fullstorlek.



PS (Det är rätt stora bilder), och jag visste inte var jag skulle posta detta,,
Senast ändrad 5 december 2012 09:40
Profilbild
Gustav Svärd
721 Inlägg
Ort: Stockholm (Bandhagen), Gick med: Oktober 2007
Underbar grafik! Visar så tydligt vad alternativen är. Den vita ringen är centrerad på järnvägsstationen och har en radie på en kilometer. Det tätare alternativet ser ut att kunna bära ett klart mer aktivt stadsliv. Samt kost klart mindre för kommunen i infrastruktur (både investeringar och löpande underhåll).
__________________
Medlem sedan starten 2007.
Talesperson för nätverket YIMBY Stockholm

 > Städer
Visualisering av förtätning av Hässleholm

Följ oss
Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

Om du stöder våra idéer, kom med bland Yimby Göteborg:s 6740 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

OM YIMBY GÖTEBORG

Yimby Göteborg är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.
 
Vi vill att Göteborg ska växa och utvecklas som stad.

Idag byggs det för lite, för dyrt, för glest och för tråkigt. Det måste vi ändra på.

Yimby Göteborg vill ta fasta på de fungerande, levande och roliga stadsmiljöer som redan finns i Göteborg (t.ex. Långgatorna) och bygga mer, mycket mer, på det viset.

Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

Trots det fortsätter man bygga dyra, likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett systemfel som måste rättas till.

Yimby Göteborg vill vara en positiv och konstruktiv röst i debatten, inte bara analysera problemen utan också diskutera möjligheterna. Det är vad Yimby handlar om!


Yimby Göteborg på Twitter

Högbana i Göteborg?
2 Juni 2024 20:05 av Hans Jörgensen
Nytt hotell på Vasagatan 22
19 Januari 2024 14:08 av Sebastian Dahl
Welthauptstadt Germania vs. Berlin
6 Juli 2023 11:50 av Carl S
Uthyrningsdel
21 April 2023 15:51 av Gregor Fulemark
Göteborgsregionens folkmängd
10 November 2022 13:47 av Matthias H.