Utskrift från gbg.yimby.se
....

 > Allmänt

Vad händer med Rambergsparken

Dick Olofsson-Skugge
2 Inlägg
Ort: Göteborg, Gick med: November 2016
Har kollat runt på nätet sista tiden men kan inte hitta någonting om Rambergsparken. Läste i gp i våras om byggplanerna för detta området och att det var planerat en byggstart hösten 2017, men icke. Nu verkar det som om allt bara är försvunnet.
Men det kan ju också vara så att jag har letat på fel ställe.
Läste nyss en något underlig sak i gp. Det handlade om att Volvo får styra och ställa i Lundby, och med tanke på att Volvo har en "fabrik" i just detta området så började en misstanke gry i min själ...vill Volvo lägga beslag på denna plats åt sej själva, är det därför det plötsligt är tomt på info om Rambergsparken.
Nån som vet eller tror sej veta ?
MVH Dick
Profilbild
Patrik Höstmad
682 Inlägg
Ort: Gothenburg, Gick med: April 2012
Menar du de fyra kvarteren planerade vid Lundbybadet? De väntar på att Trafikkontoret ska göra trafikåtgärder på Lundbyleden och Trafikkontoret mäktar inte med det just nu då de har brist på personal.
__________________
Do your neighbour clones approve?
Dick Olofsson-Skugge
2 Inlägg
Ort: Göteborg, Gick med: November 2016
jaha, så det är därför det är ett dödläge där just nu då.
Tack för svaret Patrik. Känner mej lite kluven ang den lilla parken. Den är ganska fin på sitt enkla vis.
Hoppas dom bevara en viss del av den även efter bygget.

MVH Dick

 > Allmänt
Vad händer med Rambergsparken

Följ oss
Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

Om du stöder våra idéer, kom med bland Yimby Göteborg:s 6740 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

OM YIMBY GÖTEBORG

Yimby Göteborg är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.
 
Vi vill att Göteborg ska växa och utvecklas som stad.

Idag byggs det för lite, för dyrt, för glest och för tråkigt. Det måste vi ändra på.

Yimby Göteborg vill ta fasta på de fungerande, levande och roliga stadsmiljöer som redan finns i Göteborg (t.ex. Långgatorna) och bygga mer, mycket mer, på det viset.

Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

Trots det fortsätter man bygga dyra, likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett systemfel som måste rättas till.

Yimby Göteborg vill vara en positiv och konstruktiv röst i debatten, inte bara analysera problemen utan också diskutera möjligheterna. Det är vad Yimby handlar om!


Yimby Göteborg på Twitter

Högbana i Göteborg?
2 Juni 2024 20:05 av Hans Jörgensen
Nytt hotell på Vasagatan 22
19 Januari 2024 14:08 av Sebastian Dahl
Welthauptstadt Germania vs. Berlin
6 Juli 2023 11:50 av Carl S
Uthyrningsdel
21 April 2023 15:51 av Gregor Fulemark
Göteborgsregionens folkmängd
10 November 2022 13:47 av Matthias H.