Är boende vid Gullmarsplan. I april i år fick vi broschyren "Vision Söderstaden 2030" i brevlådan, samt detta har återgetts i media. Att HELA Johanneshov(Gullmarsplan, Globenområdet, Slakthusområdet m.m) ska förtätas genom nya bostäder, kontor, affärer och diverse verksamheter. Detta ska då resultera i en mer levande stadsdel kallad Söderstaden. Innerstaden flyttar då sina gränser utåt genom bland annat Gullmarsplan. Vilka positiva nyheter! So far so good; MEN måste detta ta två långa decennier? Långsiktighet i all ära, men helt övertygad om att man kan börja att bygga mycket tidigare. Är förvisso ingen stadsplanerare(tyvärr), men anar att just på grund av mastodontprojketets omfattning så kan den lätt hamna i papperskorgen. Att den går om stöpet genom att den ska manglas år ut och år in genom olika instanser, minns Slussen-debatten som ännu inte är över?! Min uppmanan/önskan är att börja tidigare och utveckla vissa delar i området för att inte platsen blir totalt "fryst". Status Que är inte önskvärt! Gullmarsplan har varit eftersatt i åratal, medans det har pumpats in miljoner i Hammarby Sjöstad(med all rätt förvisso). Men kontrasten blir enorm i jämförelse.
Gullmarsplan byggdes 1946 vilket gör den historisk, men genom nya tillbyggnader och sammanföra de nya delarna med de äldre kommer den göra platsen oerhört dynamisk! Människor(läs: jag) uppskattar mixade platser med nutid/dåtid. Jag är allergisk mot husrivningar,så det kommer ej på fråga knappt ens i extremfall. Möjligen skulle jag kunna stödja rivningen av bussterminalen(byggd 1990). En stor ful betongklump som upptar stor del av Gullmars strategiska läge. Men antagligen för kostsamt, samt att det är slöseri med tidgare skattepengar samt att man vet inte om platsen blir bättre efteråt med tanke på nivåskillnaderna(Gullmars/Globen). Motstånd och överklagomål förväntas på den punkten, så bygg istället på de "döda delarna" som existerar runt Gullmarsområdet. Förvånansvärt flera än vad man tror. En överdäckning en del av Nynäsvägen, med planerad bebyggelse(i förlagsplaneringen) låter inspirerande! Förbind och förtät i överlag Gullmars med sina kringområden!
Nu till den brännande punkten; bygg SKYSKRAPOR i Gullmarsplan!!! Läget är strategiskt perfekt, skraporna skulle inrama och lyfta fram Globen utmärkt! Gullmars höga höjd skulle utgöra en imponerande skyline från Södermalmssidan. Skyskrapor upptar mindre mark, inrymmer mycket verksamheter. Framförallt så skapar de beundran och stolthet. Det finns ett sug efter skrapor så våga bygg! De har motarbetats och stoppats på andra ställen, men Gullmarsplan och Globenområdet skulle kunna bli ett av Stockholms riktiga pärlor! Gullmars innebär en historisk utmaning, ta ut svängarna arkitektoniskt här! Upprepa inte andra områdens succé! Framförallt, låt det inte stanna vid en vision! Låt det första spadtaget ske inom de närmsta åren, så växer hoppfullheten och jag blir en ännu mera stolt Gullmarsbo! Men om dessa spadtag generar en påbörjad plats för skyskrapor, då skulle mitt hjärta banka enormt och jag blir en mycket stolt svensk istället!