Utskrift från gbg.yimby.se
....

Stadsbanor

    Av Hans-Olof Hansson  |  1 bild i detta album  |  Byt album
    Utkast till stadsbanor
    Följ oss
    Följ oss på twitter Gå med i YIMBY:s facebook-grupp Prenumerera på yimby:s RSS-feed

    Om du stöder våra idéer, kom med bland Yimby Göteborg:s 6740 medlemmar. Det tar bara ett par minuter och kostar inget.

    OM YIMBY GÖTEBORG

    Yimby Göteborg är ett partipolitiskt obundet nätverk öppet för alla stadsvänner.
     
    Vi vill att Göteborg ska växa och utvecklas som stad.

    Idag byggs det för lite, för dyrt, för glest och för tråkigt. Det måste vi ändra på.

    Yimby Göteborg vill ta fasta på de fungerande, levande och roliga stadsmiljöer som redan finns i Göteborg (t.ex. Långgatorna) och bygga mer, mycket mer, på det viset.

    Tät blandstad är oerhört attraktiv, den ger ökad ekonomisk dynamik, den är gång-, cykel- och kollektivtrafikvänlig, den ger minskad bilism och den skyddar naturmark på landet från exploatering.

    Trots det fortsätter man bygga dyra, likriktade, glesa och trista bostadsöar som kräver bilanvändning. Här finns uppenbarligen ett systemfel som måste rättas till.

    Yimby Göteborg vill vara en positiv och konstruktiv röst i debatten, inte bara analysera problemen utan också diskutera möjligheterna. Det är vad Yimby handlar om!


    Yimby Göteborg på Twitter

    Högbana i Göteborg?
    2 Juni 2024 20:05 av Hans Jörgensen
    Nytt hotell på Vasagatan 22
    19 Januari 2024 14:08 av Sebastian Dahl
    Welthauptstadt Germania vs. Berlin
    6 Juli 2023 11:50 av Carl S
    Uthyrningsdel
    21 April 2023 15:51 av Gregor Fulemark
    Göteborgsregionens folkmängd
    10 November 2022 13:47 av Matthias H.